Pięć dni, pięć spacerów - MOJE OSIEDLE

Wersja PDFWersja PDF

Pięć dni, pięć spacerów. To będą wycieczki w przeszłość pięciu białostockich osiedli mieszkaniowych. Poznawanie blokowisk zaczynamy już w najbliższy piątek 18 czerwca. Spacery odbywają się w ramach Dni Miasta Białegostoku.

  

Utarło się, że historię tworzą tylko znaczące zabytki - kamienice, domy, pałace czy świątynie. Tymczasem historia dzieje się tuż obok nas, przed naszą klatką schodową czy furtką posesji. Można o niej opowiadać nawet na obszarze powojennych osiedli mieszkaniowych. I właśnie na wędrówkę przez takie miejsca będą mogli wybrać się białostoczanie.

- Przez dwa najbliższe weekendy proponujemy pięć spacerów. Zaczynamy od osiedla Tysiąclecia. Później przeniesiemy się na Antoniuk i TBS-y, a wędrówkę zakończymy na Białostoczku i osiedlu Piasta - zaprasza Andrzej Kłopotowski, twórca "Osiedlownika" realizowanego w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku, który poprowadzi spacery.

Dodaje też: - Na pierwszy rzut oka miejsca te zdają się być zupełnie anonimowe. Ale jeśli zaczniemy "kopać" w ich historii, dotrzemy do naprawdę ciekawych faktów. I tak na TBS-ach cofniemy się aż do wieku XVI, kiedy to istniała tu unicka świątynia św. Jana Teologa. Wędrówka na Antoniuk i Białostoczek będzie wyprawą do czasów Jana Klemensa Branickiego. Z kolei na Piasta przeniesiemy się na pogranicze Korony i Litwy.

Spacery będą okazją do poznania początków osiedli w kształcie, w jakim je znamy dziś. A osiedle Tysiąclecia np. było pierwszym zrealizowanym kompleksowo osiedlem mieszkaniowym na terenie Białegostoku. Na Piasta powstał pierwszy w regionie blok w technologii wielkiej płyty. Białostoczek łączy zabudowę wielorodzinną z jednorodzinną. Antoniuk miał zaspokajać potrzeby mieszkaniowe pracowników Fast. Z kolei TBS-y to już współczesna realizacja z dobrą urbanistyką i architekturą pokazującą trendy ostatnich dekad.

Na trasach nie zabraknie najciekawszych miejsc na osiedlach oraz tych, które obrosły "kultowością", Przybliżone zostaną obiekty sakralne - kościoły, cerkiew czy meczet - oraz najciekawsze realizacje streetartowe. Przedstawione będą osiedlowe... zabytki oraz miejsca objęte ochroną. Odkryjemy też dawne ulice, które - choć nie ma ich na planach miasta - wciąż istnieją w przestrzeni osiedli.

Cykl spacerów organizowany jest w ramach projektu "Moja ulica, moje osiedle, moje miasto". Partnerem jest Osiedlownik.
Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Miasta Białegostoku 2021. Więcej informacji na facebookowym profilu "Moje osiedle".

Daty spacerów i miejsca zbiórek:

  • 18 czerwca (piątek) - spacer po osiedlu Tysiąclecia (godz. 17:00, zbiórka: ulica Jerzego Waszyngtona 25),
  • 19 czerwca (sobota) - spacer po osiedlu Antoniuk (godz. 11:00, zbiórka: róg ulic Antoniukowskiej i Wiatrakowej),
  • 20 czerwca (niedziela) - spacer po osiedlu TBS (godz. 11:00, zbiórka: rondo Jagiellonii Białystok / skrzyżowanie alei Jana Pawła II i trasy Niepodległości, przy rzeźbie "Ptaki"),
  • 26 czerwca (sobota) - spacer po osiedlu Białostoczek (godz. 11:00, zbiórka: rondo Faustyny Kowalskiej / przy wiadukcie na końcu ulicy Jurowieckiej),
  • 27 czerwca (niedziela) - spacer po osiedlu Piasta (godz. 11:00, zbiórka: ulica Warszawska 79).